V dobách, kdy ještě nebyla ve všech domácnostech televize, sedávali lidé většinou u rozhlasových přijímačů. Ten byl v domovech našich babiček zastoupen více.
–         Děti u něho poslouchaly svou pravidelnou nedělní pohádku.
–         Maminky za doprovodu dechovky vařily sváteční oběd.
–         Tatínkové se těšili na odpolední chvíli, která bude patřit jen jim.

A co tak zajímavého rádio vysílalo?Přenos fotbalového utkání. Ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století velice žádaná záležitost.

Fanoušek, který si nechtěl nechat ujít přímý přenos utkání svého oblíbeného klubu, měl jen dvě možnosti.
1.     Buď se na stadion odebrat a vidět utkání naživo.
2.     Nebo si zapnout rádio a ke komentáři nějakého redaktora přidat svou fantazii.
Jiná možnost nebyla. Pak už si jen mohl koupit ráno noviny, kde se dozvěděl výsledek zápasu.

Legenda rozhlasových přenosů

Za průkopníka českého sportovního komentátorství je považován legendární Josef Laufer, který jako první v Evropě okomentoval sportovní událost v přímém přenosu. Je pravda, že už před ním to zkusil boxer Jiří Hoyer, ale tento sportovní přenos neprobíhal živě. Byl zprostředkovaný a s malým zpožděním. Roku 1926 tedy před mikrofon nastupuje Josef Laufer a tím začíná svou kariéru. Dokázal být až fanaticky přesvědčivý.
–         Jestliže se na hřišti nedělo nic, co by ho potěšilo, dokázal být studený a tvrdý.
–         Pokud se karta obrátila, komentoval přenos s obrovským nasazením, vtipem a radostí.

Přitom se k této práci dostal naprostou náhodou. Původně pracoval jako redaktor německého týdeníku Prager Presse. Jako sekretář fotbalového klubu S. K. Slavia Praha přišel podpořit svůj klub. Před mikrofon se dostal proto, že komentátor, který měl přenos posluchačům zprostředkovat, se prostě nedostavil. A tak pětatřicetiletý Josef Laufer mohl dokázat své schopnosti. Možná o nich do té doby ani sám nevěděl.
 

multi-portal.czSportV dobách, kdy ještě nebyla ve všech domácnostech televize, sedávali lidé většinou u rozhlasových přijímačů. Ten byl v domovech našich babiček zastoupen více. -         Děti u něho poslouchaly svou pravidelnou nedělní pohádku. -         Maminky za doprovodu dechovky vařily sváteční oběd. -         Tatínkové se těšili na odpolední chvíli, která bude patřit jen jim. A...