Komíny zkrátka patří na střechu domu
Ačkoliv se v mnohém odráží moderní technologie a všechno se zdokonaluje, tak přesto některé stavební prvky zůstávají zcela přirozené. Například takový komín, ten zkrátka neodmyslitelně patří na střechu domu. Je zcela jasné, že tam není na okrasu, ale plní zde velmi důležitou funkci a to, že odvádí kouř z domu pryč. Jenomže i komín se skládá z mnoha různých částí, bez kterých by správně nepracoval. Kdyby všechno nebylo poskládané tak jak má, tak by těžko mohl fungovat a ani ten nejlepší kominík by moc nepochodil s pročištěním průduchů od sazí a případně dalších nečistot.
Práce pro projektanta
V podstatě správné navržení šířky samotných průduchů, délky komína, umístění sopouchu, což je připojovací prvek mezi kouřovodem a komínem, v dnešní době se spíš označuje T-kus komínové vložky, a napojení topidel, je úkolem pro zkušeného projektanta. Stejně tak jako samotný výběr materiálu, který je v dnešní době velmi pestrý. Velmi dobrý příklad máme hned ve výběru materiálu na komínové vložky. Je jasné, že rozhodující bude to, jakým druhem paliva chceme vytápět dům, ale přesto bezpečnost, kvalita a trvanlivost by měly být vždy v popředí.
Jaké jsou komínové vložky:
- Hliníkové – dříve se běžně tento materiál používal, ale rozhodně se příliš neosvědčil. Pokud se totiž projevily větší nebo spíše agresivnější kouřové zplodiny, tak výrazně klesla odolnost materiálu.
- Nerezové komínové vložky skvěle poskytly náhradu a tak vytlačují hliník.
- Keramické vložky mají nejvyšší odolnost proti spalinám, nicméně nižší pružnost.
- Šamotové – ty si získaly ocenění nejtrvanlivějšího materiálu.
- Plastové jsou pro změnu velmi vhodné pro nízkou teplotu a to maximálně do 160 °C.
Ať se vybere jakýkoliv materiál, tak nejpřednější je vždy kvalita a odpovídající norma pro daný dům. Jedině tak nám to zaručí bezpečnost ve vytápění. Přirozeně pravidelné kominické revize jsou nutností a prevencí.