Jak si správně zorganizovat ledničku?
Lednice jsou bezesporu skvělými pomocníky v domácnosti. Pokud však máte ve zvyku nakoupené zboží do lednice ukládat zcela bez rozmyslu, děláte nemalou chybu! Pokud totiž potraviny správně neumístíte, mohou se začít zbytečně dřív kazit. V lednici totiž není všude stejná teplota, a tak špatným umístěním nejen přispíváte k rychlejší kazivosti některých potravin, ale také můžete snížit jejich nutriční hodnoty. Každá přihrádka odpovídá trochu jinému teplotnímu pásmu a ta jsou optimální pro jednotlivé druhy potravin.
1. Nahoře
Sem ukládejte uvařená jídla, saláty, uzeniny, vejce, sýry či pomazánky.
2. Uprostřed
V tomto prostoru by se měli nacházet mléčné výrobky (tvaroh, smetany, máslo). V teplejším prostředí rychleji kysnou a naopak v chladnějším ztrácí svou lahodnou chuť.
3. Dole
V přízemí a v hluboké přihrádce (šuplíku) skladujte ovoce a zeleninu. Nenechávejte je však v igelitových pytlících, raději volte papírové. Pozor, ne veškeré ovoce a zelenina patří do lednice. Rajčata, okurky, brambory, banány se budou lépe cítit ve spíži.
Jaká další pravidla byste měli dodržovat?
Příliš dlouhé skladování v lednici nesvědčí téměř žádné potravině. Mění se tak totiž její chuť, nutriční hodnota i trvanlivost. Například čerstvé maso by v ní nemělo ležet déle než dva dny. Podobné je to s čerstvě nakrájenými sýry či šunkou. Pozor si dejte na vzájemnou kontaminaci surovin, která by mohla být zdraví velmi nebezpečná. Na mysli máme především kontakt syrového masa s již hotovými pokrmy. Salmonelóza opravdu není nic příjemného.
Oddělené také skladujte sýry a uzeniny, aby si lépe uchovaly svou chuť a vůni. Pokud kupujete maso, ryby, uzeniny, počítejte s tím, že je třeba je co nejrychleji uložit do lednice. V případě letních veder je vhodné tyto potraviny z obchodu domů dopravit v chladicím boxu či v chladicí tašce. Totéž samozřejmě platí pro mražené potraviny, které bychom neměli v ideálním případě nechat rozmrznout a pak je opětovně mrazit.