Pozor na nebezpečné sporty pro děti
Smutná pravda o přibývajících obézních dětech nic nemění na tom, že chceme-li, aby naše dítě sportovalo, musíme mu vybrat sport pro něj vhodný. Je třeba zamyslet se nad tím, zda vrcholový sport a zátěž s ním spojená bude to pravé pro vyvíjející se dětské kosti, svaly a celé tělo.
Nejlepší pro děti je prostě venku jen tak dovádět, běhat, honit se a pořádně se zpotit s kamarády. Dnes však děti více zajímají mobily, s kterými si sednou někde venku a nejraději ještě se sáčkem nezdravých brambůrků.
Vhodně vybraný sport může skutečně být řešením, ale ne takový, který jim může jednostranným přetěžováním ublížit. Pokud se dítě zatěžuje několikahodinovými tréninky např. při hokeji či tenise a nemá žádné kompenzační cvičení, organizmus se vyčerpá a hrozí dokonce i onemocnění srdce!
Navíc je třeba si uvědomit, že velké riziko přináší i parkour, oblíbené skákání na sídlištích přes zábradlí a betonové překážky. Tento nový způsob pohybu může vaše dítě navždy zmrzačit.
Bez nebezpečí není ani skákání na trampolíně. I když pohyb na ní je zdravotně prospěšný, úrazovost právě zde bohužel patří k těm nejčastějším.
Každý rozumný rodič pak nebude své dítě nutit vzpírat nebo boxovat.
Gymnastikaje sice krásný sport, ale malé dívky při jejím předčasném vrcholovém provozování mohou mít nemalé problémy s klouby!
Kluci, tíhnoucí k fotbalu, by při něm nikdy neměli hlavičkovat! Vyvíjející se dětský mozek je měkký a poddajný. Jsou-li na něj takové údery prováděny pravidelně, následky na sebe v dospělosti nenechají čekat. Spustí se degenerativní proces, který vede k poškození mozkové tkáně a k závažným neurologickým postižením.
Problém je ten, že má-li dítě vlohy a nadání k nějakému sportu, rodiče mají tendenci hned v něm vidět slavného sportovce a chtějí, aby začalo s tréninkem co nejdříve. Neuvědomují si tak, že často mohou svého potomka místo k vysněným medailím dostat spíše až k invaliditě.