Míváte záněty dásní?
Zánět dásní je problém, který řeší mnoho lidí. K někomu přichází častěji a někdo ho prožívá například jen v době chřipkových epidemií. Zdraví našich zubů ovlivňuje nejen to, jak pečlivě se o ně dokážeme starat, ale mnoho dalších faktorů, které nejsme někdy schopni změnit.
1) Přibývající léta – čím jsme starší, tím méně slin se nám v ústech tvoří. A právě sliny jsou potřebné k tomu, aby neutralizovaly kyselost v našich ústech. V pokročilejším věku také většinou naše tělo potřebuje ke své správné činnosti nějaké léky. A právě některé látky, které obsahují, mohou být nepříjemné pro naše dásně a zuby.
2) Období hormonálních změn– ženy v těhotenství nebo naopak ženy, které prožívají menopauzu, mohou pociťovat problémy s dásněmi.
3) Kuřáci– vlivem kouření se ústní dutina vysušuje a mění pH v ústech. To může zapříčinit rozvoj infekcí. Kuřáci ale dlouho nemusejí žádný problém zjistit. Nikotin stahuje cévy a dásně vůbec nekrvácí.
4) Cukrovka– pacienti s touto chorobou jsou více ohroženi záněty dásní, protože mívají zhoršený průtok krve.
5) Onkologičtí pacienti– léky, podporující jejich uzdravení, mohou mít za následek neblahý vliv na dásně. Stejně jsou na tom i lidé, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak nebo epileptici.
Specialista určitě poradí
I přesto, že třeba máme některé z potíží, které nejsme schopni odstranit, můžeme dásně i zuby před zkázou ochránit. Jestliže zajdeme do ordinace dentální hygieny, určitě nám přesně na míru vyberou vhodné pomůcky a proberou s námi vše, co můžeme pro náš zdravý chrup udělat. Podle odborníků si například mnoho lidí čistí zuby nevhodným zubním kartáčkem anebo špatnou technikou.
· Jestliže dentální hygienista zjistí u pacienta zánět dásní, většinou ho dokáže zdárně vyléčit během několika týdnů.
Péče o zuby se určitě vyplatí. Je to investice, která se mnohonásobně vrací po celý život.