Patříte mezi shopaholiky?
Pokud jste si na obě z výše uváděných otázek odpověděli kladně, je pravděpodobné, že jsou nákupy pro Vás jakousi náhradou či kompenzací nespokojenosti, kterou (vědomě či nevědomě) v životě pociťujete.
Podobné „nahrazování si“ toho, co v soukromé, rodinné, či třeba pracovní sféře člověk postrádá, může být v mnohých ohledech nebezpečné, počínaje omezením vlastních zdravých zájmů a konče totálním osobním bankrotem z důvodu neschopnosti uhlídat vlastní finance, které jsou vynakládány na zbytečnosti, které ve skutečnosti nepotřebujete a jejich vlastnictví Vás dokáže uspokojit pouze na velice krátký čas.
Pokud jsou nákupy nejrůznějšího zboží a služeb běžnou součástí Vašich dnů, zřejmě nyní pouze nevěřícně kroutíte hlavou (možná trochu pozdvihujete obočí nad tím, na jakou hloupost jste to vlastně narazili) a v mysli Vám běží desítky vysvětlení a důvodů, proč většinu času trávíte v nákupních centrech.
U shopaholismu – stejně jako u jakékoli jiné závislosti – je vždy nutné si jako první krok uvědomit a přiznat sami sobě, že máte určitý problém. Jako skromnou pomůcku pro posouzení, zda mohou být vaše nákupní záchvaty příznakem nezdravého vztahu k materiálním statkům, Vám nabízíme následující pomůcku, u níž platí, že pokud si alespoň na jednu z otázek odpovíte ano, mají Vaše nákupní zvyklosti negativní dopad na Váš život či život osob ve Vašem blízkém okolí.
1. Učiníte každý den alespoň jeden nákup a pokud Vám v této činnosti něco zabrání, cítíte se podrážděně či nervózně?
2. Máte doma tolik věcí, že zapomínáte, co ještě potřebujete – často se vám tak stává, že vlastníce větší počet kusů zboží, které ve skutečnosti potřebujete jen v jednou provedení?
3. Na akcích s přáteli vždy skončíte tak, že si „jdete něco koupit“?
4. Máte problém vyjít s financemi, ačkoli pobíráte slušný plat a Vaše výdaje nejsou zatíženy nečekanými událostmi?