Oniománie – závislost na nakupování
Znáte termín shopaholismus? Shopaholismus je závislost na nakupování. Odborníci z řad psychologů a psychiatrů používají odborný výraz oniománie, ale jedná se v podstatě o totéž. Možná to ve Vás může vzbudit pousmání, ale pravda je taková, že stále více lidí této závislosti propadá. Týká se to především žen, ale oniománií trpí i muži.
Příčiny této závislosti mohou být podobně jako u alkoholismu nebo narkomanie velmi závažné. Podobně jako v případě jiných závislostí se jedná o únik před problémy. Stresové problémy představují spouštěč této kompulzivní poruchy.
Nakupování přináší podobně jako alkoholismus příjemné emoční prožitky a díky tomu i chvilkovou úlevu. Časem se ovšem pochopitelně dostavuje pocity selhání a viny.
Jistě není nijak překvapivé, že tato závislost může vést k velmi vážným finančním problémům, které mohou vést až k zadluženosti.
Varovné signály
· Důsledná příprava před návštěvou nákupního centra. Jako by se dotyčný chystal spíše do divadla a nikoli jen do obchodu.
· Neschopnost odolat slevám a akcím
· Proces nakupování je spojený s velkou euforií, která je až srovnatelná se erotickým vzrušením
· Pořizování věcí, které nejsou zapotřebí a to v nadměrném množství
Terapie
Protože se jedná o závislost, je velmi důležité zjistit, jaká situace se stala spouštěčem této nemoci. Může se jednat o velmi vážné důvody jako například úmrtí blízké osoby, problémy v zaměstnání nebo ve vztahu. Důležitá je dlouhodobá psychoterapie, která zahrnuje například osvojit si alternativní metody, jak se vyrovnat se stresem a úzkostí. Součástí psychoterapie pak představuje například také nácvik návštěvy obchodního centra a ovládnutí nutkání k nakupování.
Pomoc psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra ovšem nemusí být dostačující. Vzhledem k tomu, že oniománie mnoho lidí přivede do finančních nesnází a dluhů, je důležité vyřešit i tuto stránku problémů. Domluvit splátkový kalendář nebo vyřídit siinsolvenci. I to je nutné zahrnout do léčby této závislosti, aby se stala skutečně úspěšnou.